Trener personalny, instruktor kulturystyki lub fitness, dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog, słuchacz, doradca, przyjaciel? A może wszystko w jednym? To zagadnienie postaram się wyjaśnić poniżej.
Wychodząc z definicji – Trener Personalny, to osoba, która zajmuje się układaniem planów treningowych oraz nauką poprawnego wykonywania ćwiczeń, jednak jak można zauważyć, jest to bardzo tożsame z opisem obowiązków “Instruktora” na siłowni, a jednak te dwie profesje znacząco się od siebie różnią.
Każdy podejmując się współpracy z Trenerem Personalnym, chce się czuć w pełni zaopiekowany podczas treningu, mając świadomość, że oddaje swoje ciało w ręce specjalisty. Podopieczny z taką świadomością może poczuć się bezpiecznie i właśnie ten aspekt jest najistotniejszy na starcie wspólnej pracy z ciałem.
Kompetentny Trener jest w stanie „odczytać” ludzkie ciało, zakresy oraz możliwości ruchowe jak i jego dysfunkcje (tj. niewłaściwe napięcia, złą postawę, ograniczenia ruchomości, osłabione mięśnie) i indywidualnie pod daną osobę dostosować cały program ćwiczeń lub jeśli zajdzie taka potrzeba – program naprawczy przed treningiem siłowym. Zahaczamy tutaj już o kontekst treningu medycznego i elementów z fizjoterapii, czego instruktor na siłowni, nie będzie w stanie z założenia wykonać.
Kolejnym ważnym aspektem u wartościowego Trenera, są kompetencje miękkie, inteligencja emocjonalna oraz umiejętność uważnego słuchania innego człowieka. Często osoby na treningu chcą być wysłuchane, mając za sobą trudniejszy czas w pracy, z rodziną czy natłok obowiązków powodujący rozdrażnienie, dlatego właściwa (z naciskiem na pozytywną) komunikacja z podopiecznym jest kluczowym aspektem dobrej atmosfery na treningu.
Nieraz zdarza się nawiązać znajomość z podopiecznym na wiele lat, jeśli nadaje się na tych samych “falach”, co może przerodzić się w bardziej zażyłą relację już nie jako trener-podopieczny, a znajomy-znajomy. Wspólne spotkania, wyjazdy czy organizowane wyjścia, w wolnym czasie poza terminami wspólnych treningów, stają się czymś naturalnym, opierającym się na obustronnych chęciach i wspólnych wartościach. Jest to piękny przykład, że Trener personalny może stać się w całym procesie kimś więcej niż tylko “terrorystą z siłowni” 😉
Podsumowując całokształt pracy Trenera personalnego, mogę śmiało stwierdzić, że jest to zawód komplementarny, zahaczający o wiele aspektów relacji międzyludzkich oraz dbania o wszechstronny rozwój swojego podopiecznego. Nieraz nowy podopieczny nie zdaje sobie sprawy z mnogości korzyści płynących ze współpracy z kompetentnym Trenerem Personalnym już od pierwszego przyjścia na trening. Choć zamierzonym celem miało być tylko “chcę się trochę poruszać”, to po współpracy z wieloma podopiecznymi, przez lata ciągłej pracy, dostrzegam, że zmiany zachodzą o wiele głębiej 😉
Pozdrawiam
Kulawy Trener