Praca Instruktorska – Kickboxing
Jako, że już jesteśmy po WSTĘPIE, czas najwyższy aby zacząć moją pracę na poważnie 😉
Zapraszam do zapoznania się z pierwszym rozdziałem.
ROZDZIAŁ I – ŚWIADOMOŚĆ I ODCZYTYWANIE EMOCJI
Główną rolą Trenera, który będzie pracować nad treningiem mentalnym swojego podopiecznego, jest uświadamianie zawodnika w kontekście pracy nad swoim ciałem oraz umysłem. Koniec końców wszystko skłania się ku świadomości i wiedzy na temat zachodzących procesów w naszym ciele, płynących z niego informacji i umiejętne ich odczytywanie. Jest to kluczowy aspekt płynący z samoświadomości, aby zwiększyć swoją skuteczność w jakiejkolwiek dziedzinie życia.
Pierwszym aspektem, na który Trener powinien zwrócić uwagę u swojego zawodnika są jego emocje oraz odczucia pojawiające się w stresowych sytuacjach. Należy pamiętać, że każda emocja płynąca ze środka jest pewnego rodzaju informacją od naszego ciała, która daje nam o czymś znać i tak należy ją traktować. Należy ją właściwie zinterpretować i wprowadzić działania na jej podstawie, ponieważ jeśli się czymś stresujemy, oznacza to, że dana sytuacja, jest dla nas ważna i przykładamy do niej większą wagę. Takimi sytuacjami dla sportowca mogą być zawody sportowe, a dla osoby rekreacyjnie trenującej sparing z osobą bardziej zaawansowaną lub nawet samo przyjście na trening, gdzie będzie wystawiony na trudności związane ze zmęczeniem organizmu.
“Emocja, to efekt świadomego lub nieświadomego wartościowania przez osobę jakiegoś zdarzenia jako istotnego” oraz “Emocja jest odczuwana jako pozytywna, jeśli wydarzenie sprzyja danej sprawie, a jako negatywna, kiedy ją utrudnia” (wg. Oatley i Jenkins 2003)
Wychodząc z ww. wymienionej definicji “emocji”, należy pamiętać, że intencja naszych wszelkich emocji i odczuć jest zawsze pozytywna. Z punktu widzenia naszej podświadomości, celem nie jest okazanie nam szczęścia, tylko chronienie nas (przetrwanie), dlatego wskazuje nam ona nasze błędy i to co nam nie wyszło, ponieważ wie, że mogą one kosztować nas bardzo dużo, szczególnie w kickboxingu, gdzie mowa tutaj o sytuacji walki, w której odczuwamy bezpośrednie zagrożenie dla naszego ciała i zdrowia (np. kontuzje, ból). Jedną z istotniejszych metod jest właściwa ich interpretacja. Wszelkie emocje czy odczucia płynące z naszego ciała nie powinny być rozpatrywane jako dobre lub złe, są informacją płynącą z rzeczywistości i powinniśmy zwrócić uwagę na ich skuteczność, czy są dla nas korzystne czy wręcz przeciwnie. Najczęściej pojawiającą się emocją u osób z niskim progiem reaktywności, jest strach (dystres), a jeśli jest on paraliżujący, powoduje utratę sił czy dekoncentrację, to powinniśmy się chwilę zatrzymać, potraktować to jako ważną dla nas informację, przyjąć ją, zastanowić się nad dalszymi działaniami i odrzucić w dalszym procesie swoich działań, jeśli jest niekorzystnie na nas wpływają. Sam strach może być bardzo mobilizującą emocją dla osoby (eustres), która potrafi go umiejętnie wykorzystać i stać się jeszcze bardziej zmotywowany do działania, dlatego tak kluczowym aspektem jest umiejętne odczytywanie informacji płynących z naszego ciała i umysłu.
[…]
Następna część – „Reagowanie na bodziec” (3/7)