Praca Instruktorska – Kickboxing
W lutym tego roku uczestniczyłem w kursie instruktorskim z kickboxingu, kończąc go z miłym wyróżnieniem Trenerów prowadzących 😉
W ramach ukończenia kursu, obowiązkowo musiałem napisać pracę zaliczeniową związaną z tematem przewodnim… i tak oto utworzyła się w mojej głowie myśl, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli stworzyć mix sportu i psychologii. Ludzie w otoczeniu, którzy mnie znają, wiedzą, że param się tematami przygotowania mentalnego, dlatego napisanie tej pracy było dla mnie czystą przyjemnością!
Pragnę więc przedstawić w 7 częściach całą moją pracę zaliczeniową, która nie tylko moim skromnym zdaniem, powinna ujrzeć światło dzienne 😉
WSTĘP
W świecie sportu nastała pewna nowa era dla treningu mentalnego. Patrząc wstecz na rozwój metodologii treningu, podejścia trenera do zawodników, rozwijaniu świadomości pracy ze sportowcami, zaczęły pojawiać się odrębne specjalizacje trenerskie w pracy z podopiecznymi. Przechodząc przez ery, gdzie duży nacisk kładziono na technikę, taktykę czy fizyczność, pojawił się kolejny aspekt, który okazuje się niezwykle kluczowym elementem holistycznej pracy ze sportowcem, czyli trening mentalny. Eksperci z całego świata związani ze sportem oraz psychologią są zgodni, że doszliśmy do pewnej granicy z zakresu przygotowania motorycznego, taktycznego oraz fizycznego, natomiast płaszczyzną o dużym potencjale wykonawczym, która jest jeszcze w fazie rozwoju oraz badań, jest ww. trening mentalny. Ta młoda forma pracy z ludźmi, wykazuje bardzo duży potencjał rozwojowy, zahaczając o pewne dziedziny z zakresu psychologii sportu. Nie przykładając aż tak dużej wagi do aspektów tj. fizjologia wysiłku, biochemia ciała, biomechanika ruchu, można skupić się nad pracą z umysłem i tzw. “grą mentalną”, czyli samą formą postrzegania całokształtu pracy zawodnika w konkretnej dyscyplinie oraz jego podejścia do procesu treningowego, dbania o swój stan zdrowia i najbardziej kluczowym elementem każdego ambitnego sportowca, czyli zawodach sportowych. Na najwyższym poziomie sportowym, gdy spotykają się sportowcy na zawodach, często ich rozwój techniczny czy fizyczny jest na wyjątkowo podobnym poziomie, przez co o wyniku rywalizacji najczęściej decyduje o tym lepsze przygotowanie mentalne zawodnika czy drużyny.
Można tę formę treningu zastosować nie tylko na najwyższym poziomie sportowym, ale również w pracy z początkującymi adeptami kickboxingu, którzy dzięki coraz większej popularności MMA na świecie, decydują się zacząć swoją przygodę ze sportami walki. Takowa decyzja podjęta przez osoby młode, które są bardziej plastyczne fizycznie oraz psychicznie, nieraz może okazać się kluczowa w kształtowaniu jego charakteru, osobowości i patrzenia na świat, w którym żyje. Kluczową rolą trenera, jest umiejętne poprowadzenie takiej osoby, przez proces treningowy, aby zaszczepić w nim miłość do sportu i wskazać oraz utrwalić właściwe wartości, płynące z regularnej aktywności fizycznej.
Interdyscyplinarność dziedziny treningu jaką jest “trening mentalny”, pozwala na stosowanie zróżnicowanych metod pracy z człowiekiem, dzięki czemu można postawić na większą indywidualizację w podejściu do danego zagadnienia czy problemu u zawodnika czy osoby amatorsko trenującej kickboxing.
[…]
Następna część – „Rozdział I. Świadomość i odczytywanie emocji” (2/7)